Gazanie

Gazania je letnička, vhodná pro milovníky květin v městských bytech bez zahrádky. Lze ji vysázet do truhlíčků za okno nebo na balkón. Pro tento účel bylo a je používáno již tradičních pelargónií, petúnií nebo velkokvětých begónií. Pro truhlíky musí být květina ne příliš vysoká a již na dálku působivá. A toto vše splňuje letnička poměrné vetmi málo známá – Gazania.

Gazania

Listy jsou kopinaté, sytě tmavě zelené, v trsovitém hustém uspořádání, na spodní straně stříbřité. Z tohoto hustého olistění vyrůstají na stoncích 30—35 cm vysokých krásné, jednoduché květy, podobně květům kopretiny; Gazania ale má širší okvětní lístky, které jsou mírně prohnuté.

Kvétenství je velmi bohaté a kvete vždy několik květů zároveň. Květ je v průměru 6—7 cm velký, v odstínu barvy žluté, od světle žluté, přes slámově žlutou, zlatožlutou až po oranžovou. Terč je žlutý; zvláštní krásu květu ale dodává tmavohnědá barva žebrování okvětních lístků na zelenavém podkladě, které teprve na okraji květu přechází v souvislou barvu.

Množí se semeny, která vyséváme na začátku března do misek nebo truhlíčků. Jemné chmýřivé semeno vyséváme tak, že je přitlačíme palcem ruky nebo malým prkénkem na povrch kypré humózní půdy, nejlépe s příměsí rašeliny. Osvědčuje se zalévání do misky — zabráníme tak splavování semena. Povrch je též možno vlhčit pomocí mlhovky.

Vyklíčené semenáčky velké asi 3 cm přepichujeme do truhlíčků nebo květináčů, aby zesílily. Přibližně v polovině května, kdy už nehrozí nebezpečí pozdních mrazíků, je vysazujeme na stanoviště. Gazania vyžaduje, půdu výživnou, humózní a hlavně slunné místo. Na zálivku není náročná.

Svým dlouhým a vytrvalým květenstvím je krásná i v podzimních dnech, kdy již téměř žádné letničky nekvetou, a mlže být použita i pro podzimní výsadby truhlíků . Jinak je velmi nenáročná a zcela jistě se stane ozdobou zahrádky a potěšením zahrádkáře.