Balkonové květiny

Vítejte na webu Balkonové květiny

Květiny na balkoněKrásně vyzdobené okno je vizitkou lidí, kteří za ním bydlí. Možná je to i důvod k radosti – oken i balkonů plných krásně rozkvetlých květin každý rok přibývá více a více. Malá zahrádka za oknem nebo na balkoně je totiž touhou většiny obyvatel měst i vesnic. Někdo se může realizovat na vlastní rozlehlé zahradě, ale většina lidí tuto možnost nemá. A tak nezbývá než využít balkony a okna a vytvořit z nich oazu zeleně. A k tomu jsou ideální právě balkonové květiny.

Vyjdeme-li z podmínek pro  pěstování balkonových květin nejméně vhodných, tak začínáme u domů, které nemají před okny dostatečně široké parapety aby na ně bylo možné umístit truhlíky dostatečně objemné, nebo vůbec nějaké.  Většina v poslední době stavěných domů má však parapetní římsy dostatečně široké i na umístění velkých samozavlažovacích truhlíků , a můžeme zde použít celou řadu vhodných balkonových rostlin.

Samozřejmě nejlépe na tom budou ti, kdo mají k dipozici velký světlý balkon, verandu, zimní zahradu nebo pergolu.  Tady prakticky nejsme ve výběru vhodných balkonových rostlin limitování a můžeme zde vytvořit nádherné a velké trsy kvetoucích rostlin v dostatečně velkých nádobách a truhlících. V posledních letech se velmi zlepšila i dostupnost vhodných nádob a truhlíků pro pěstování. Zatímco dříve se plastové truhlíky museli pro svou nevzhlednost zakrývat okrasnými dřevěnými truhlíky, dnes je už situace zcela jiná a je možné koupit i samozavlažovací typy truhlíků s citlivým vzhledem, který nebude rušit pohled na rozkvetlé okno či balkon.

 

Balkon nebo terasa jsou si podobné

LevanduleOkrasné rostliny, letničky i trvalky najdou ale místo nejen na balkonech a okenních parapetech, ale i za terasách, zimních zahradách nebo malých předzahrádkách před domem. Vždyť právě proto jsou terasy a velké balkony tak oblébené – dá se na nich trávit příjemně volný čas. A čím dál více Čechů má zájem trávit svůj volný čas v pěkném prostředí – a i k tomu balkonové květiny mohou pomoci.

Tady se možná škála použitách rostlin obrovským způsobem rozšiřuje – už nemusíte používat jen chronicky známou okenní klasiku – muškláty nebo surfinie , ale sáhnout můžete i po jiných druzích letniček, trvalek, travin nebo dokonce zakrslých dřevinách. Třeba takový výsadba u terasy je výzvou pro každého hobby zahradníka a výsledným efektem ( ale i svou náročností) je podbná tvorbě celé malé zahrádky