Lichořeřišnice

Lichořeřišnice — Tropaeolum — také řeřišnice zvaná, z čeledě rostlin řeřišnicovitých (Tropaeolaceae), je původem z Chile, Mexika a Kolumbie. T. majus je polehavého vzrůstu a tvoří až přes 3 metry dlouhé lodyhy, u zakrslých odrůd také asi 2m dlouhé. Menší T. minus je vzrůstu slabšího, tvoří lodyhy až 0,5m zakrslé odrůdy sotva polovic té dél­ky.

Odrůdy obou druhů kvetou velmi bohatě od počátku léta do podzimu. Choulostivější T. peltophorum je pěstováno v míšencích s T. majus. Vyznačují se pěknou barvitostí květů. Většina odrůd kvete žlutě a mají hnědé skvrny. V březnu nebo počátkem dubna se kladou 3-4 zrna na okraje hrnků 10-12 cm širokých do polotěžké země a ose­té hrnce se umístí na záhon ve studeném nebo jen mírné teplém pařniku. Semeno vzchází do 14 dní, klíčivost podr­žuje až po 4 roky. Za dostatečné vláhy a při náležitém vět­rání narostou do poloviny května v hrncích slušné sazenice, které se vysazují do truhlíků. Lze též vysévat semeno pří­mo do truhlíku počátkem května.

Rostliny pokvetou pak ovšem později. Pro řeřišnice postačí živná zahradní zem. Vláhy milují dostatek. Narostou ve statné rostliny, odrůdy prvého druhu mají hluboko splývající lodyhy. Svěží zeleň listů i živé barvy květů se dobře uplatňují na domech. Ve stínu se řeřišnici dobře nedaří. Řeřišnice se dobře vyjímají na starších domech, žlutě kvetoucí na tmavších omít­kách. Na 1 ni postačí 4 hrnce; vysévá-li se přímo, pak se kladou semena po 3-4 na vzdálenost asi 25 cm.